DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
Všeobecné znalosti karate‚pro kuse

Karate slovník

Karate-do- cesta prázdné ruky

Shotokan (Šotokan): Jeden z mnoha stylů: styl Tygra = postoje jsou nízké, pevné, se zavřenými boky a rovnými zády. Základním postojem je zenkucu daci. Údery jsou silné, s výraznou prací boků.

Kamikaze- božský vítr

Ryu- škola, směr, styl

Dojo(Dožo)- místo, kde se cvičí bojová umění, doslova místnost pro cestu

GI, DOGI - oblek na cvičení budo, lidově též nazývaný kimono.

KARATEGI - oblek na cvičení karate.

OBI - pás nošený ke gi

KYU - (kju) žákovský stupeň technické vyspělosti, označovaný barevnými pásy obi kromě černého.

DAN - mistrovský stupeň technické vyspělosti označovaný černým pásem.

KIAI - bojový výkřik.

KIHON - základní techniky.

KATA - forma, předem určená a přesně předepsaná forma nácviku.

KUMITE - cvičení s partnerem, zápas.

MAE - dopředu.

YOKO - (joko) stranou.

USHIRO - (uširo) dozadu.

MIGI - pravý, vpravo.

HIDARI - levý, vlevo.

GYAKU - (gjaku) opačný, protilehlý.

SEIZA - (sejza) sed klečmo na patách

REI - (rej) pozdrav prováděný úklonou

AGE UKE - druh krytu na horní pásmo.

SOTO UKE - vnější kryt, jiný výraz pro soto ude uke.

UCHI UKE - (uči uke) vnitřní kryt, jiný výraz pro uchi ude uke.

SHUTO UKE - (šuto-uke) kryt malíkovou hranou, tzv. kryt mečovou rukou.

MAEGERI - kop vpřed.

YOKOGERI - kop stranou.

MAWASHIGERI - (mavašigeri) obloukový kop.

Geri- kop

Oss- je mnoho významné, používá v dojo a na závodech, při vstupu a odchodu v dojo, zdravíme se navzájem Oss, nebo když chceme mluvit s trenérem nebo instruktorem a nebo když vám sensei něco ukáže nebo předvede, tak hlasitým Oss mu naznačíme že rozumíme technice.

SENSEINI REI - pozdrav učiteli.

TATAMI - žíněnka na cvičení, původně rohože z rýžové slámy.

Zakladatel Shotokan: Gichin Funakoshi (1868-1957): nar. Na Okinawě, považován za zakladatele tradičního karate, v 1922 začal vyučovat karate v Japonsku, napsal knihu ¨má životní cesta¨

 Japonské počítání:

ICHI, NI, SAN, SHI, GO, ROKU, SHICHI, HACHI, KYU, JU - (ič, ny, san, či, go, roku, šiči, hači, kjů, džů) počítání od jedné do deseti


Karate-do: (karate-do=cesta prázdné ruky) – díky svému Čínskému původu se to nazývalo původně “Čínská ruka“ = původní význam. Ale moderní mistr Funakoshi změnil znaky tak, že znamenaly “Prázdná ruka“. – původní význam karate-do: v roce 1629 bylo na Okinawě zakázáno používat a nosit jakékoliv zbraně a tím vzniklo původní Okinawa-te. Bylo to cvičení beze zbraně. Nazývané Okinawa-te počátkem 20.století přešlo pod jiné znakové značení Karate-do. Cesta zde znamená, že cvičenec se stále učí a filosofie harmonie těla i ducha ho vede celým životem. Gichin Funakoshi (1868-1957) ve věku 88 let se narodil na Okinawě, byl předčasně narozen slabé konstrukce, dokud nezačal cvičit karate-do. S karatem začal od mala, jeho mistr byl Jasucune Azato. Byl mu věrný po celý život. 1888 se stal učitelem. V roce 1922 byl vyslán do Tokya na přehlídku bojových umění. Posléze začal i vyučovat a rozšiřovat toto uměni.

.Překlady názvů KATA:

  • Heian (mírumilovná mysl): Shodan, Nidan, Sandan, Jondan, Godan.
  • Bassai (proniknutí pevnosti): Dai, Sho.
  • Kanku (pohled do nebe): Dai, Sho.
  • Tekki (železný jezdec): Shodan, Nidan, Sandan.
  • Hangetsu (půlměsíc)
  • Jitte (deset rukou)
  • Empi (letící vlaštovka)
  • Gankaku (jestřáb na skále)
  • Jion (“klášter Jion“)
  • Sochin (Ubránit mír)
  • Nijushiho (24kroků)
  • Gojushiho (54 kroků): Dai, Sho.
  • Chinte (zázračné ruce)
  • Unsu (ruce v oblacích)
  • Meikyo (jasné zrcadlo)
  • Wankan (královská koruna)
  • Jiin (“klášter Jiin“)

Mokuso znamená prázdná mysl a jedná se o meditační cvičení, které pochází ze Zen Buddhismu. Je to vlastně zjednodušená verze zenového cvičení za zen, které je základem zenu. Podstatou tohoto cvičení je vyprázdnit mysl, dostat se do stavu "nemyšlení", kdy je vaše mysl prosta myšlenek.

Při karate se tato meditace provádí na začátku tréninku, kdy byste měli odložit všechny starosti běžného dne, osvěžit mysl a dál se plně soustředit na trénink. A na konci, kdy slouží k relaxaci po tréninku.

Karate: má mnoho stylů a rozděluje se na sportovní karate a tradiční karate.

Styly karate:

  • Japonské styly:
    • Shotokan ryu: zakladatel Gichin Funakoshi
    • Wado ryu: zakladatel Hironori Otsuka
    • Shito ryu: zakladatel Kenwu Mabuni
    • Goju ryu: zakladatel Chojun Miyagi

Rozdíl mezi tradičním a sportovním karate:Tradiční karate následuje původní principy budo, tedy bojového umění, které vzniklo z důvodu sebeobrany. Současně s rozvojem fyzických schopností dochází také k rozvoji schopností mentálních. „Se zbraní přichází zodpovědnost.“
Ve sportovním karate je hlavním cílem tréninku příprava a účast na soutěžích. Jedná se tedy o sport jako každý jiný. Vítězství na soutěži je hlavním cílem.

 

V tradičním karate jsou také soutěže, ale jejich význam je brán spíše jako součást tréninku. Konfrontace se soupeřem za účelem získání nových zkušeností a ověření svých dovedností. Ovládnutí nervozity a strachu, které jsou potom při sebeobraně velmi důležité. Pravidla zápasu pak odrážejí reálnou situaci v boji „na ulici“, kde jedna dobře zasazená rána (todome) ukončí zápas.

BUDO - (budó) doslova cesta boje, název pro japonská bojová umění, se zřetelem na duchovní význam cvičení, tedy protiklad k bujutsu, kde je hlavní zřetel kladen na bojovou účelnost. Nejznámějšími z nich jsou: judo, aikido, karatedo, kendo, iaido, jodo, kyudo, kobudo. V širším významu všechna japonská bojová umění.

BUJUTSU - (budžucu) doslova umění válečníka, umění boje, nejvýstižněji bojové dovednosti (umění ve smyslu dovednost), předchůdce budo, hlavní význam v bujutsu má účelnost bojových technik. Nejznámějšími z nich jsou: jujutsu, aikijutsu, kenjutsu, iaijutsu.

Rituální aspekt kata … „KATA SMRTI„
Jeden ze zvláštních aspektů kata, jehož používání je spíše okrajové a dne se již zřejmě téměř nevyskytuje. Rituální kata znají a praktikují snad jen jisté ortodoxní školy, zatímco v současném pojetí by bylo jejich použití vzácností. Kata jako rituální prvek jsou charakteristické svým nábožensko-mystickým vyjádřením vědomí. Rituální kata jsou převážně náboženským rituálem, současně se zvláštním záměrem. Je jen malý počet rituálně zaměřených kata, které slouží výhradně a jen pro tento účel

Technické provedení takové kata, tj. její sekvence, není v žádném případě vždy standardní , čímž se liší od ostatních praktikovaných kata. Podle tradice těchto ortodoxně zaměřených škol, když je učitel na smrtelné loži, provádí jeho žáci nepřetržitě tzv. ,,KATA SMRTI,, a to zároveň s náboženskými prosbami dojití věčného klidu jeho duše. Tato kata se provádí ještě jednou a naposledy při jeho pochování jako vyjádření nejhlubšího smutku. V těchto ortodoxních školách byl takto provedený pohřeb významné osobnosti projevem mimořádné úcty k tomuto člověku.

 Kata smrti se prováděla pouze v přísně určených podmínkách ,individuálně ,nebo i kolektivně . Mimo tyto přesně vymezené poměry bylo přísně zakázáno tuto kata provádět . Věřilo se  že její provádění mimo určené podmínky by bylo nebezpečné pro ty, kteří by tento přísný zákaz porušili.

 Při pohřbu svého učitele mohli jeho žáci také provést jeho nejoblíbenější kata, kterou byla prostoupena celá jeho podstata.

 

Dojo, Karate gi- Dojo, čili „prostor kde se cvičí“ se používá pro jakýkoliv prostor kde se medituje a to i např. v buddhistických klášterech. Karate Dojo tedy není tělocvična, jakkoliv je to místo kde se tvrdě trénuje. Dojo je tedy posvátným místem k učení a tak se má k němu i přistupovat s respektem. Karateka projevuje svou úctu k tomuto místu úklonou. Obuv není povolena ne jen z důvodů nečistoty, ale především proto, že společně s ní zanecháváme i okolní svět před branou Dojo. Mokuso (meditace) je ceremoniál, mající za úkol očistění /vyprázdnění/ mysli, ale v podmínkách např. sportovního karate, kdy se tomuto úkonu věnuje několik vteřin, lze o účelu pochybovat. Karate uniforma se nazývá Karategi /nebo jen zkráceně Gi/ a tento výraz znamená něco jako "způsob oblékání". A tak jako Dojo není tělocvična, tak karategi není jen uniforma ve které trénujeme, ale součást naší cesty k sebepoznávání. Dle mistra Oyamy „ Vyspravit si svoje potrhané gi, nebo jej osobně vyprat není hanbou, ale potupné je špinavé nebo roztrhané gi nosit“. Na rozdíl od obi, který naopak může nést stopy vašeho snažení na cestě Karate a tyto stopy jsou důkazem toho, jak tvrdě a poctivě Karateka trénuje.

 

:Shoto nijukun:

20 pravidel sestavených mistrem Gichinem Funakoshim.

1.  Karate začíná respektem a končí respektem.

2.  V karate se nedělá první pohyb.

3.  Karate je pomocníkem spravedlnosti.

4.  Poznej nejprve sám sebe, teprve potom toho druhého.

5.  Duch je důležitější než technika.

6.  Nauč se kontrolovat svého ducha a pak ho osvoboď.

7.  Neštěstí se stává z nepozornosti.

8.  Nevěř, že se karate odehrává jenom v dojo.

9.  Cvičit karate znamená pracovat po celý dlouhý život, v tom neexistují hranice.

10. Spoj svůj každodenní život s karate, pak najdeš "myo".

11. Opravdové karate je jako horká voda, která chladne, když ji stále neohříváš.

12. Nemysli na výhru, ale přemýšlej o tom jak neprohraješ.

13. Z měň svoji obranu vůči nepříteli.

14. Boj odpovídá vždy tvé schopnosti zacházet s kyo (nehlídaný) a jitsu (hlídaný).

15. Představ si svou ruku a nohu jako meč.

16. Když opustíš místo, kde jsi doma, děláš si četné nepřátele, takové chování ti přináší mrzutosti.

17. Začátečníci musí zvládnout všechny úkony bez vlastního úsudku, teprve potom dosáhnou přirozeného stavu.

18. Kata musejí být prováděna korektně, ve skutečném boji je tomu naopak.

19. Tvrdé a měkké, napětí a uvolnění, pomalu a rychle - všechno ve spojení se správným dýcháním.

20. Vzpomeň si a mysli vždy na "kufu" - žij těmito předpisy po celý den.


 

14. Jestliže chceš být silný, nauč se být slabí (mistr Azato) schopnost usoudit ve správnou chvíli jakým způsobem zareagovat, naučit se bránit nebo utočit dovede každá dovednost zvlášť není nějak účinná ale ten kdo umí zkombinovat obě, se může stát velkým...  
Kyo: stav kdy protivník není schopen reagovat, příležitost k provedení techniky.
Myo: stav kdy protivní je schopen reagovat k provedení techniky.


Rada pro začátečníky od KENNETHA FUNAKOSHIHO:

 Nejdříve cvičte správnou techniku, aby pohyby byly přesné a jisté.

Následně po precizním zvládnutí techniky se pusťte do trénování rychlosti.

Trénink zpevnění (KIME) na konci technik trénujte až nakonec.

 

Účel Hikite:

-Zvětší se pohyb těla, hikite zvyšuje dynamiku těla a tím maximálně navyšuje energii.

-Vytváří úplnou kontrakci celého těla v kime což není možné bez použití rukou. 

-Postoj a hikite na boku těla jsou základní body techniky, která předává energii. Technika kontaktní strany je pouze prodloužení těla. Hikite dělá silnou a kompaktní základní stranu.

 -Pomocí myšlení na hikite namísto myšlení na techniku kontaktní strany přenášíme mysl dolů do centra těla. Pro vývoj je špatné myšlení na kontaktní stranu. Pokud myslíme na kontaktní stranu, pak se vnější údy pohybují nezávisle od těla, to se nazývá "těžká horní technika", my však potřebujeme techniku, která je zakořeněná v chodidlech a rychlá nahoře. 

-Proti energii táhnou antagonisté, ve všech akcích tedy potřebujeme dva různé směry energie. Když naše dýchání tlačí dolů pak reakce jde nahoru a energie vyrazí ven, pokud však udeříme a táhneme dovnitř pak žádná energie nevyrazí. Jestliže neužíváme hikite, energie nebude prodloužena ven a dostaneme úder, protože potřebujeme antagonisty táhnoucí v linii techniky.

-Musíme změnit naše myšlení. Musíme místo síly používat "slabost". Pokusy pochopení principu hikite jsou pokusy pochopení přirozeného správného výkonu v karate, a to je nekonečná disciplína. Citát: "Pochopení rozumem není pochopení. Pochopení se musí projevit v celém těle. To je pak správné praktikování, cvičení celým tělem, cvičení hikite."

Kyo: stav kdy protivník není schopen reagovat, příležitost k provedení techniky

Psychické (mentální) kyo

      - Nestálé emoce (rozčilení, nervozita, strach... )

      - Ki, mentální energie, výkon jsou ztraceny ( Ki=duševní síla)

      - Pozornost je upřena na zvláštní bod nebo objekt.

 Fyzické kyo

      - Protivník ztratil stabilitu

      - Během konání pohybu (technika nebo přesun těla).

      - Maai : Účinná vzdálenost, která zahrnuje také načasování.

                Existují tři typy maai:

                                 - Skutečná vzdálenost mezi protivníky.

                                 - Individuální účinná vzdálenost (nejlepší vzdálenost pro vykonání vaší techniky).

                                 - Protivníkova vzdálenost (odhadnutí protivníkovy schopnosti, jeho účinný dosah).

 

Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek