DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
Mistři karate

Gishin Funakoshi
(zakladatel shotokanu)

 

Na ostrovy v jižních mořích
dorazilo skvělé umění.
Jmenuje se Karate.
K mé velké lítosti toto umění upadá
a jeho uchování je nejisté.
Kdo na sebe vezme tu velkou úlohu,
aby ho znovu vybudoval a aby přežilo?
Tuto úlohu převezmu já.
Kdo to udělá, když to neudělám já?
Vzhlížím  k modrému nebi ...

                                 Gishin Funakoshi

Začátek vývoje japonského karate je spjat s jedním jménem, se jménem člověka, kterého všichni přívrženci tohoto umění právem pokládají za otce moderního karate: Gishin Funakoshi.
Gishin Funakoshi se narodil roku 1868 na Okinawě ( okres Yamaka Wa-Cho) jako syn samurajské rodiny
Gishin Funakoshi se narodil roku 1868 na Okinawě ( okres Yamaka Wa-Cho) jako syn samurajské rodiny tehdejší nižší úřednické třídy, která podporovala ortodoxní zachování tradic.Funakoshi jako předčasně narozené dítě slabé konstituce, o jehož zdraví se rodiče báli, byl dán na vychování k rodičům své matky, kde začal navštěvovat základní školu a spřátelil se s jedním spolužákem. Toto přátelství pozměnilo celý jeho život, neboť jeho spolužák byl synem jednoho z největších Okinawských odborníků v umění Karate Jasucune Azata. Mistr Azato přijal malého Funakoshiho za svého žáka, který zůstal odkazu svého mistra i jeho přítele Itosu věrný po zbytek svého života.Ve svých dvaceti letech, v roce 1888, se stal Funakoshi učitelem. Tuto profesi vykonával třicet let. V roce 1902 vedl demonstraci Karate ve škole Naha před školním komisařem panem Shintario Ogawou, jehož zpráva z této události přiměla ministerstvo kultury v Tokyu k zavedení Karate jako součást učebního plánu na okinawských školách. Pro tento účel zavedl mistr Itosu Pin-an/Heian kata. Funakoshi pak mohl veřejně vyučovat Karate až do roku 1918, kdy požádal o uvolnění z výuky ve školství. V té době už patřil k uznávaným odborníkům v bojových uměních. V roce 1916 uspořádal demonstraci Karate v Kyotu a rovněž se zúčastnil demonstrace Karate před japonským princem Hirohito, která se uskutečnila v roce 1921 u příležitosti princovy návštěvy Okinawy.

V roce 1922 byl Gishin Funakoshi vyslán Okinawa shobu kai (společenstvím bojových umění) do Tokya na přehlídku bojových umění, kterou organizovalo japonské ministerstvo kultury. Nikdo netušil, že tato cesta se stane cestou bez návratu. Ve svém dobrovolném azylu věnoval tehdy 53-letý mistr zbytek svého života šíření Karate v Japonsku. Po krátké době si získal Gichin Funakoshi uznání mnohých mistrů japonského Budo, mezi jinými také legendárního Jigoro Kano (zakladateli Juda), který se stal jeho blízkým přítelem.

Kano umožnil Funakoshimu zahájit výuku Karate v jeho dojo. Od Jigoro Kana převzal Funakoshi systém technických stupňů kyu a dan. Po velkých finančních potížích, kdy mistr přes den vydělával peníze příležitostnou prací a večer učil své první žáky, založil v roce 1924 první klub Karate-do při Kieo universitě. V roce 1927 vyučoval již na více než deseti universitách.V roce 1922 byl Gishin Funakoshi vyslán Okinawa shobu kai (společenstvím bojových umění) do Tokya na přehlídku bojových umění, kterou organizovalo japonské ministerstvo kultury. Nikdo netušil, že tato cesta se stane cestou bez návratu. Ve svém dobrovolném azylu věnoval tehdy 53-letý mistr zbytek svého života šíření Karate v Japonsku. Po krátké době si získal Gichin Funakoshi uznání mnohých mistrů japonského Budo, mezi jinými také legendárního Jigoro Kano (zakladateli Juda), který se stal jeho blízkým přítelem.

Kano umožnil Funakoshimu zahájit výuku Karate v jeho dojo. Od Jigoro Kana převzal Funakoshi systém technických stupňů kyu a dan. Po velkých finančních potížích, kdy mistr přes den vydělával peníze příležitostnou prací a večer učil své první žáky, založil v roce 1924 první klub Karate-do při Kieo universitě. V roce 1927 vyučoval již na více než deseti universitách.V roce 1936 byla dokončena výstavba prvního karatistického dojo v Tokyu, kde byl Funakoshi uveden svými žáky jako první učitel. Nad vstupními dveřmi byl umístěn název "Shotokan". K názvu byl použit pseudonym Funakoshiho "Shoto", který používal mistr při psaní svých básní. Shotokan se tak stal symbolem výuky Karate-do Gichina Funakoshiho. Nové dojo se těšilo i v nejvyšších kruzích Tokya dobré pověsti, protože mistr Funakoshi si své žáky velmi pečlivě vybíral. Starší žáci přebírali výuku na univerzitách, čímž se šíření stylu Shotokan násobilo mimo území Tokya. V průběhu Druhé světové války bylo však dojo zničeno a výuka bojových umění po skončení války zakázána. Mistr Funakoshi žil v ústranní až do roku 1948, kdy se vrátil zpět do Tokya a zahájil výuku Karate na dvou univerzitách. Vzhledem ke svému pokročilému věku pověřil svého nejvěrnějšího žáka Shigeru Egami, aby pokračoval jeho jménem v rozvoji bojového umění.

Gishin Funakoshi zemřel 26.4.1957 ve věku 88 let. S ním odešel jeden z největších mistrů Karate, který kdy žil. Jeho žáky bylo mnoho budoucích význačných učitelů Karate, kteří toto bojové umění šířili po celém světě. Funakoshiho život se vyznačoval neustálým bojem o ty lidské hodnoty, kterých lze dosáhnout cvičením Karate-do.


Hirokazu Kanazawa
(10.DAN)

Hirokazu Kanazawa (金澤 弘和), narozen roku 1931, je světově proslulý instruktor Shotokan karate. Nyní je šéf-instruktorem a prezidentem Shotokan Karate-do International Federation (SKIF) - Mezinárosní federace Shotokan Karate-do, organizace, kterou sám založil poté, co opustil Japan Karate Association (JKA) - Japonskou asociaci karate. Kanazawa je jeden z mála mistrů, kteří dosáhli 10. danu, nejvyššího stupně, který může karatista dosáhnout. Kanazawa vyhrál úplně první mistrovství Japonska v kumite v roce 1957. Měl zlomenou ruku a přece bojoval - nechtěl zklamat svoji matku, která jela velkou dálku, aby ho viděla zápasit. Následující rok vyhrál Kanazawa titul v kata i v kumite, kde se dělil o titul mistra Japonska s Takayuki Mikami. Vítězství v kumite předcházel jeden z nejzajímavějších okamžiků v historii turnajů Shotokan karate. Mikami a Kanazawa byli spolužáci i spolubydlící po celou dobu jejich kariéry karatistů, ale celý rok až do tohoto mistrovství spolu nebojovali, protože Mikami odjel vyučovat na 2 roky karate na Filipíny. Když spolu bojovali ve finále, udělali jen několik málo technik - znali se až příliš dobře. Kroužili kolem sebe a čekali na odkrytí toho druhého, ale to se nestalo a zápas byl standardně ukončen. Z tohoto důvodu oba dva instruktoři obdrželi titul mistrů Japonska v karate pro rok 1958.

Historie

Přestože trénoval v útlém věku judo, začal také trénovat karate na Univerzitě Takushoku pod mistrem Masatoshi Nakayamou. Kanazawa měl také tu možnost studovat u mistra Gichina Funakoshi - zakladatele moderního Shotokan karate, který karate přinesl z Okinawy do Japonska. Kanazawa také jako jeden z prvních úspěšně absolvoval tréninkový program JKA instruktorů (předtím než se Kanazawa od JKA odštěpil, aby založil svoji organizaci SKIF). V tomtéž programu souběžně s Kanazawou také graduovali Takayuki Mikami and Eiji Takaura.

 


Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz

Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek